Testosteronová výživa, aneb jak si zvýšit množství jednoho z nejdůležitějších hormonů v mužském těle.
Pohodlně se usaďte, tohle bude delší.

V tomto článku se první podíváme, k čemu všemu slouží testosteron, dále pak získáte testosteronový jídelníček na jeden den, který můžete bez obav využít.

Pro koho je článek vhodný? Pro muže, kteří se snaží nabírat svalovou hmotu. Testosteronový jídelníček bude nejlépe sedět ektomorfním typům a všem těm, kteří mají vysoký energetický výdej a obtížně nabírají novou hmotu.

Testosteron, ve zkratce, má v lidském těle působení:

Anabolické

-zvýšená proteosyntéza (schopnost organismu využít bílkoviny) = nárůst objemu svalové hmoty, síly, silnější kosti
-snižuje množství tuku v těle
-zvyšuje množství energie, zkracuje dobu potřebnou k regeneraci
-zvyšuje množství červených krvinek = zvýšení transportní kapacity oběhového systému = větší výdrž, lepší obranyschopnost
– a mnoho dalších

Androgenní

-růst ochlupení a vousů
-prohloubení hlasu
-zvýšená chuť na sex, větší libido
-stimulace spermatogeneze
-a mnoho dalších

 

Extrémní situace 1)

Věděli jste, že nízkoenergetické diety mají z dlouhodobého hlediska negativní vliv na produkci testosteronu? A to v řádu desítek procent.

Extrémní situace 2)

Nadměrný příjem živin vede k ukládání tuků. Platí pravidlo, čím více tuků, tím více testosteronu se enzymem aromatáza přemění na estrogeny (ženské hormony), ty mimo jiné blokují další produkci testosteronu. I proto mají obézní lidé méně energie a celkově mohou přicházet i další problémy s potencí atp. Mimo to estrogen může zapříčinit i gynekomastii (růst prsou).

Jak to tedy všechno nastavit, aby to fungovalo? Pro začátek si můžeme říci, že optimální kalorický příjem pro 80 kg sportovce by se měl pohybovat kolem 3400 kcal, to nám skoro nic neřekne. Velmi důležitý je poměr bílkovin a sacharidů (dle studií optimálně 1:2). Pozor, nikdy byste neměli přijímat více bílkoviny, než sacharidů. Při rýsovacích dietách je vhodné mít alespoň o 40% více sacharidů, než bílkovin, při tomto poměru je zachována vysoká hladina TST. Pokud by příjem bílkovin překročil příjem sacharidů, ve zkratce, hrozí riziko, že část drahocenného TST, kvůli ketolátkách, vyloučíte močí pryč.

Pár rad při dodržování TST jídelníčku:

-Během TST jídelníčku přijímejte nižší množství vlákniny, příjem vlákniny postačí z ovoce, zeleniny

-Přijímejte 2g bílkovin / kg, 4g sacharidů / kg a 1,8-2g tuků / kg u tuků bych podotkl – odhoďte předsudky. Chcete-li vyburcovat TST na maximum, potřebujete dostatečné množství cholesterolu – prekurzor všech steroidních hormonů lidského těla. To znamená, žádné nízkotučné sýry, žádné další „light“ potraviny. Pro zvýšení hladiny TST je zcela zásadní dostatek mononenasycených mastných kyselin (ořechy, olivy, řepkový olej, avokádo) a nasycených mastných kyselin (červené maso, žloutky, mléčné výrobky, máslo).

Jste v šoku? Znechucení? Překvapení? 😀 Dobře všichni víme, že se vědci neustále pletou .. přibližně asi tak pořád .. za vznik kardiovaskulárních onemocnění může nadměrný příjem tuků .. největší omyl 20 století .. ano, tuk za to až tolik nemůže, na vině je cukr, především ten rafinovaný, nevázaný na vlákninu.

Čím se převážně živil člověk v dobách minulých? Ano, maso a tuk. Co se v nových dobách změnilo? Především příjem rychlých cukrů a strmý nárůst všech druhů onemocnění, především srdce a oběhové soustavy, což je také příčinou přibližně 50 % všech úmrtí v ČR, na přirozenou smrt už toho moc nezbylo.

Věděli jste, že si lidské tělo denně vytvoří syntézou v játrech cca 1000mg cholesterolu? Ze stravy přijmeme přibližně 300mg .. proč si v játrech ani nikde jinde nevytváříme rychlé cukry?

Další fakt .. příjem tuků je nutné rozdělit do celého dne, jednorázový mega fast food vám dle studií produkci TST sníží až o 30%.

A co zelenina/ovoce? Vhodná je brokolice, AVOKÁDO, květák, kapusta, zelí, řeřicha, ředkev, kedluben – obsahuje látku indol-3-karbinol, ten snižuje množství estrogenu. Doporučená doba dodržování testosteronového jídelníčku by měla činit přibližně 6-8 týdnů, poté by mělo následovat období, řekněme normálnější .. zvýšit množství vlákniny, zařadit více celozrnného pečiva, rýže, těstovin, zvýšit množství ovoce, snížit množství tuků. Při tomto typu jídelníčku je důležité provádět silový/objemový trénink, případně kardio navíc, jinak dost riskujete, že nějaký ten tuk naberete i tam, kde nechcete. Shodit přebytečný tuk však není problém, je to tak? Určitě. Tento typ jídelníčku doporučuji především pro ektomorfní typy.

Tip na jídelníček

Oříšky i semínka naleznete v kategorii přírodních doplňků na eshopu.

 

Autorem článku je Dalibor Bryja

Archivy

Text po najetí myši