Do Vánoc zbývá už pouhých 51 dní. Jak si užít vánoční čas v poklidu? Nenechejte nic náhodě a začněte za včas. Tak se pohodlně vyhnete adventnímu shonu. Předzvěstí Vánoc je Mikuláš, který hodným dětem nosí adventní kalendáře. Bohužel ty, které se nejvíce prodávají v obchodě, nejsou nikterak zdravé a většinou ani dobré. Co takhle letos udělat výjimku a svým ratolestem připravit domácí adventní kalendář?

zdravý adventní kalendář

Adventní kalendář

Pomůcka pro malé děti, která jim pomáhá hravým způsobem odpočítávat dny do Štědrého dne. Jedná se o speciální kalendář, který obsahuje 24 okýnek, ve kterých se nejčastěji nacházejí čokoládové dobroty. V posledních letech se už dají také najít kosmetické adventní kalendáře, kalendáře s hračkami či samolepkové adventní kalendáře.

Víte o tom, že adventní kalendáře tu jsou s námi už více jak 150 let? Úplně první, známý, ručně vyrobený adventní kalendář pochází z roku 1851. Dříve se v okýnkách skrývaly obrázky, verše či citace z Bible. První vánoční kalendář s otevíracími okýnky vznikl až na začátku 20. století.

Vánoční kalendář trochu zdravěji

I když malá čokoláda nikomu neublíží a může vám zpříjemňovat vaše adventní snídaně, přesto někteří mohou prahnout po zdravější formě adventního kalendáře. Přeci jenom těch dobrot bude o vánočních svátcích ještě spousta. Samozřejmě člověk nepřibere z kalendářů, které nejsou primárně určeny k jídlu – kosmetický adventní kalendář, lego vánoční kalendář pro děti či adventní kalendář z losů pro muže. Chcete se vyhnout přibývání na váze a přesto mlsat? I zde se nachází spousta variant. Pokud nejste zrovna tvůrčí typ, můžete se podívat po nějakém kupovaném zdravém adventním kalendáři. Takový nabízí například Mixit. V něm mimo jiné najdete müsli tyčinky, müsli, ořechy v čokoládě, sušené ovoce a mnoho dalšího. To není nic složitého, že?

DIY Vánoční kalendář

Výhoda: adventní kalendář přesně podle vašeho gusta

Nevýhoda: potřeba drobné zručnosti

Jako i v bonboniéře se nacházejí pralinky, které vám nechutnají, stejný problém můžete nalézt u vánočního adventního kalendáře. Proto není nic jednoduššího, než si ho vyrobit doma. Nemusíte začínat od nuly. V dnešní době se již prodává spousta předpřipravených setů na tvorbu adventních kalendářů. Jestli patříte ke kreativním duším a chcete se vyřádit, skvělým startem mohou být právě prázdné tubusy od Mixit, do kterých se vejde spousta věcí. A čím kalendář naplnit? To je čistě na vašich preferencích, my vám zde dáme pár tipů.

 • vzorky ořechových másel
 • sušené ovoce (fíky, ananas,…)
 • oříšky
 • ořechy v čokoládě
 • müsli tyčinky
 • proteinové tyčinky
 • čaj
 • směs na přípravu nízkokalorického pudinku
 • lyofilizované ovoce
 • raw kuličky
 • sušené maso
 • žvýkačky bez cukru

… a mnoho dalšího. Ve fantazii se meze nekladou. Pokud byste chtěli pomoci trochu více, koukněte na jeden starší článek, kde máte výrobu domácího adventního kalendáře popsanou krok za krokem, včetně fotografií.

adventní kalendář z čajů

Jaký adventní kalendář by udělal radost vám?

Archivy

Text po najetí myši