Dýňová sezóna je tu po roce opět zpátky! Oranžové, zelené, krémové, hrají všemi barvami podzimu. Každá má svůj úděl. Malinké, barevné dýně jako dekorace pro navození pravé podzimní atmosféry. Naopak obří dýně ocení hlavně děti, případně i dospělí, kteří si ji mohou vydlabat jako halloweenskou výzdobu a dovnitř vložit svíčku. Ty velikostně uprostřed, například dýně hokaido, jsou nejlepší na vaření. Jak zpracovat nálož dýní, aby vám vydržely co nejdéle?

dýňové lívance z dýně

Příprava dýně

Než se rozhodnete tykev zpracovat, je důležité vědět, jaký druh máte. Existuje totiž velké množství dýní: špagetová dýně, muškátová dýně nebo již zmíněná dýně hokaido. Právě tuto dýni stačí pouze umýt od nečistot a můžete jí dále zpracovávat. Naopak všechny ostatní je třeba před zpracováním pracně oloupat.

Zpracování v kuchyni

Z dýně se dá ledacos vykouzlit. Sladký dýňový kompot se špetkou badyánu, dýňové pyré do sladkých i slaných receptů či zapečená dýně v troubě. V základu je vždy potřeba, aby dýně změkla. Toho můžete dosáhnout 2 způsoby: vařením či pečením v závislosti na tom, co z dýně chcete dál připravovat.

dýňové rizoto z dýně

Pečená dýně

Dýni opatrně rozkrojte na polovinu a dužinu vydlabejte. Dýňová semínka můžete dle chuti dále zpracovat. Nejoblíbenějším způsobem je jejich pečení v troubě na 200 °C přibližně hodinu. Z odpadu si tak rázem připravíte pochoutku k filmu nebo k večernímu vínu s kamarádkou. Obě poloviny dýně nakrájejte na přibližně stejně velké kusy a pečte při 180 °C do změknutí, které otestujete vidličkou. Pečenou dýni můžete využít jako přílohu místo brambor či přidat další zeleninu a zapéct spolu se sýrem. Rázem máte hotovou zdravou večeři, vhodnou i pro hubnutí.

dýňová semínka z dýně

Dýňové pyré

Přípravy dýňového pyré se nemusíte děsit. Je to velmi snadné. Návod je stejný jako pro pečenou dýni, jen ji pečte ještě o chvíli déle, aby dýně byla opravdu měkká. Upečenou dýni vložte do mixéru a rozmixujte na pyré. To můžete použít dle potřeby do dýňové polévky, dýňových muffinů, dýňových lívanců nebo dýňové omáčky. Takto připravené pyré vám vydrží přibližně 3 dny v ledničce. Pokud chcete jeho trvanlivost prodloužit, stačí ho zavařit.

Jaký recept z dýně je váš oblíbený?

Chci odebírat novinky

Chci dostávat 2x měsíčně email, ve kterém získám:

SLEVOVÉ KUPÓNY
NEJVÝHODNĚJŠÍ AKCE
SPECIÁLNÍ NABÍDKY

Je mi známa informace, že se mohu kdykoliv odhlásit a odběr mailových novinek zrušit, pokud usoudím, že mne to již dále nezajímá.

Archivy

Text po najetí myši