Jednou z velmi oblíbených snídaní napříč světem je bezesporu müsli, které se může jíst v suché či mokré podobě a obsahuje spoustu vlákniny. Základem müsli je vždy nějaký druh obilovin. Mimo ovesné vločky mohou být použity i pšeničné nebo žitné vločky. Nesmí chybět také sušené ovoce a oříšky či semínka. Müsli bylo původně vynalezeno jako nemocniční strava pro podporu léčby švýcarským lékařem.

Jak správně jíst müsli

Protože v müsli se nachází zejména sacharidy (vločky, sušené ovoce) a tuky (semínky, oříšky) je vhodné ho doplnit mléčným výrobkem pro doplnění bílkovin. Tím získáte skvěle vyváženou snídani, kterou si v klidu můžete dopřávat každý den. Mléčným výrobkem může být ideálně bílý jogurt, polotučný tvaroh, neslazený kefír či polotučné mléko. Müsli si můžete ale připravit i jinak – vločky přes noc namočit do mléčného výrobku a ráno přidat ovoce, ořechy a semínka dle chuti a případně dosladit medem.

proteinové müsli

Jak dlouho vydrží

Protože se při přípravě müsli nepoužívá žádná voda a nic podobného, jen směs suchých surovin, tak vám müsli vydrží opravdu dlouho a nezkazí se. Můžete si tak směs klidně připravit na měsíc dopředu a zdravou snídani budete mít vždy do minuty hotovou.

Jak poznat to zdravé

Müsli ve své podstatě zdravé je. Protože samostatné suroviny jako jsou ovesné vločky, sušené ovoce a oříšky zdravé jsou. Jen je třeba hlídat, zda sušené ovoce není sířené a doslazované. 100 % Zdravé müsli bude to, co si doma připravíte a sami budete vědět, co jste při jeho přípravě použili. Zároveň tím získáte müsli bez přidaného cukru. Cukr vždy bude obsahovat, protože se přirozeně vyskytuje v sušeném ovoci.

domácí müsli granola

Rozdíl mezi müsli a granolou

Mohlo by se zdát, že müsli a granola jsou totožné pojmy, ale není tomu tak. Granola je zapečená směs vloček, oříšků, semínek a sušeného ovoce, kdy se jako pojidlo používá tuk a často i med. Vybrat zdravou granolu je už o něco obtížnější než vybrat zdravé müsli právě z důvodu často vysokého obsahu tuku a cukru.

Máte nějaký svůj oblíbený recept?

Archivy

Text po najetí myši