Chtěli byste se letos vyhnout každoročnímu předsevzetí, že musíte zhubnout vánoční kila? Co tak letos pojmout Vánoce trochu jinak a žádné kila na svátky nepřibrat. Vánoce nemusí být jen svátky cukru, mouky a řízků. Jak se dají snadno připravit o chlup zdravější Vánoce?

Snídaně na zdravější Vánoce

Na Štědrý den ke snídani nikdy nesmí chybět vánočka. Víte o tom, že se jedná o jednu z nejstarších českých tradic? Její předchůdkyně, nepletená vánočka calta, se pekla již ve 14. století. Tak, jak ji známe dnes, se peče od 16. století. Nechybí v ní spousta másla, cukru, rozinek a mandlových plátků.

A jak na tu zdravější? Vhodnou variantou je upéct tvarohovou vánočku, která díky tvarohu bude mít i bílkoviny, které vás déle zasytí. Dále můžete snížit množství cukru či místo děj použít erythritol, což je sladidlo zcela bez kalorií. Pokud byste přeci jen chtěli zůstat u klasické vánočky, namažte si jí tvarohem a marmeládou. Tím předejdete, že na vás přijdou chutě.

zdravější vánočka zdravější Vánoce

Zdravější cukroví

Jak přišel boom se zdravým životním stylem, přišlo také spoustu nápadů na zdravější cukroví. Buď můžete použít své tradiční recepty, akorát s použitím špaldové mouky, erythritolu a kokosového oleje a  nebo můžete zkusit opravdu zdravé vánoční cukroví slazené ovocem z ovesných vloček či jáhel. Ze špaldové mouky bude cukroví opravdu jen drobet zdravější a kaloricky na tom bude velmi obdobně.

zdravější vánoce

Připravili jsme si pro vás pár tipů, které ještě určitě stíháte do Vánoc.

Večeře na zdravější Vánoce

Příprava řízků

Co by to byla večeře bez řízku. Avšak i ten jde udělat na zdravější způsob. První je už výběr masa, kdy kuřecí je oproti vepřovému dietnější. I trojobal si můžete ponechat, jen na obalování použijte kombinaci hladké špaldové mouky, vajec a kukuřičné strouhanky. Jiným způsobem je naložení kuřecích plátků přes noc do jogurtu a druhý den před pečením je obalte v kukuřičných lupínkách. Smažení hravě nahradíte pečením na pečícím papíře v troubě. Pokud vlastníte horkovzdušnou fritézu, řízky můžete připravit i v ní.

zdravější vánoce štědrovečerní večeře

Bramborový salát

A co se salátem? Ten je ve své podstatě zdravý – brambory uvařené ve slupce, sterilizovaná zelenina, vajíčka natvrdo, hořčice. Jediné, co tomu přidává na kalorické hodnotě je majonéza. Buď jí můžete úplně vyměnit za bílý jogurt či zakysanou smetanu nebo alespoň snížit kalorickou hodnotu tím, že dáte například 50 % majonézy a 50 % bílého jogurtu. Ještě bych tu zmínila, že se brambory dají vyměnit za vařenou kedlubnu, ale to už mi přijde lehce zbytečné. Brambory nejsou nijak kalorickou potravinou.

Praktikujete něco z uvedených tipů u vás na Vánoce nebo něco vyzkoušíte?

Chci odebírat novinky

Chci dostávat 2x měsíčně email, ve kterém získám:

SLEVOVÉ KUPÓNY
NEJVÝHODNĚJŠÍ AKCE
SPECIÁLNÍ NABÍDKY

Je mi známa informace, že se mohu kdykoliv odhlásit a odběr mailových novinek zrušit, pokud usoudím, že mne to již dále nezajímá.

Archivy

Text po najetí myši