Máte dostatek vitamínu C ve své stravě? Jestli ne, rozhodně patří k těm, který stojí za to suplementovat. Má totiž mnoho pozitivních účinků na náš organismus. Teď u nás vitamín C koupíte za skvělou akční cenu – 100 g za úžasných 45 kč, kdy vám toto balení vydrží na půl roku! Akční ceny jsou i u 250 g, 500 g a 1000 g baleních. Zároveň se vyhnete i nepříjemnostem, které by vás mohli potkat při jeho nedostatku. Jeho doporučená denní dávka je 90 mg za den. Níže proto naleznete soupis potravin, které obsahují vyšší množství kyseliny askorbové.

vitamín C

Vitamín C ve stravě

V přírodě se vitamín C vyskytuje zejména ve zdrojích rostlinného původu. K plodům bohatým na vitamín C patří především šípek (1500 mg/100 g), černý rybíz (200 mg/100 g) a kiwi (90 mg/100 g). Ovšem i některé druhy zeleniny obsahují vitamín C. Patří k ní brokolice (90 mg/100 g), růžičková kapusta (115 mg/100 g) a zelí (49 mg/100 g). V populaci jsou citrusové plody nejvíce známé jako zástupci kyseliny askorbové. Nejvíce ji obsahují pomeranče (50 mg/100 g) a citrón (40 mg/100 g).

Pozitivní účinky na organismus

Ten nejvíce známý pozitivní účinek zná asi každý. Vitamín C je důležitý zejména pro naši imunitu, kdy ji podporuje i při fyzické námaze. Mimo imunity ovlivňuje i spoustu dalších věcí. Podílí se na tvorbě kolagenu, se kterým se teď roztrhl pytel. Snižuje míru únavy a vyčerpání, které přibývá vzhledem ke stále pochmurnějšímu počasí. Také zvyšuje vstřebávání železa, které se podílí na spoustě procesů v lidském organismu, od dýchacího systému až po správnou funkci svalů.

vitamín C

Negativní účinky při nadbytku či nedostatku

Při mírném nedostatku vás mohou potkat potíže, jako je zvýšená kazivost zubů, zvýšená náchylnost k infekcím, zvýšená únava či krvácivost dásní. Při extrémním nedostatku hrozí onemocnění kurděje. K jeho hlavním příznakům patří anémie, krvácivost, ztráta zubů, křehkost kostí a časté infekce.

Vysoká dávka vitamínu C je provázena podrážděností žaludku a zažívacího traktu. U tohoto vitamínu k akutní toxicitě nedochází, neboť jeho přebytky jsou vylučovány ledvinami.

Dbáte na podzim na dostatečný příjem vitamínu C?

Archivy

Text po najetí myši