Královna štědrovečerní tabule již od 14. století. Ve svých prvopočátcích vůbec nevypadala tak, jak ji známe. Byla nepletená a nazývala se calta. V 16. století vypadala tak, jak ji známe dnes – pletená z 9 pramenů. Ale nemohli jste si ji jen tak připravit doma, tato výsada patřila pekařskému cechu. To už je naštěstí dávno minulostí a čerstvě upečená vánočka může doprovázet váš štědrovečerní den. Aroma citrónové kůry, šťavnaté rozinky, křupavé mandlové plátky. Kdo by si to nechal ujít?

zdravější vánočka zdravější Vánoce

Symbolika

Správně se vánočka plete z 9 pramenů, kdy každý pramen má svůj význam a prameny na stejné úrovni se vzájemně doplňují.

4 spodní = země, slunce, voda, vzduch

3 prostřední = rozum, cit, vůle

2 vrchní = vědění, láska

Starý zvyk praví do vánočky zapéct minci. Kdo ji při krájení najde, tomu by měla přinést štěstí.

Ta nejlepší vánočka

… je samozřejmě od babičky či maminky. Jak se ale pokusit upéct tu nejlepší doma?

  1. Protože se jedná o kynuté těsto, všechny suroviny pro přípravu by měly mít pokojovou teplotu.
  2. Pro správné kynutí použijte droždí čerstvé. Jestliže není nazbyt, můžete použít i sušené droždí. I tak si určitě pochutnáte na domácím výtvoru.
  3. Nechte vánočku kynout pomalu (2-3 h) pro tu nejlepší chuť. Nejste zrovna manuálně zruční? Třeba najdete pomocníka v domácí pekárně, kam stačí přidat jen suroviny a pekárna těsto připraví zcela za vás.

domácí vánočka

Jak se plete vánočka

Vánočku můžete plést ze 4, 5, 6, 8 nebo 9 pramenů. Nejlepším způsobem, jak se naučit plést vánočku z počtu, kterého si vyberete, je si najít online návod na Youtube. Můžete využít i trhy ve vašem městě, kde vám babičky ukáží, jak se plete vánočka ze 4 pramenů. Jednoduchý obrázkový návod najdete i zde, včetně receptu na tvarohovou vánočku. Recept je zpracován na zdravější způsob, takže udělá radost všem příznivcům zdravého životního stylu.

Pletení vánočky z 9 pramenů vychází z pletení se 4 prameny, které zapletete stejně. Ty tvoří základ vánočky. Prostřední 3 prameny zapletete jako standardní cop a navrstvíte na spodní 4. Horní 2 prameny jen zamotáte do sebe a dáte na vrchol. Vánočku můžete stabilizovat špejlemi.

Pečení domácí vánočky se nemusíte bát, je to snadnější, než to vypadá. V případě, že si netroufnete na pletení, lze si domů pořídit keramickou formu na bábovku.

Chci odebírat novinky

Chci dostávat 2x měsíčně email, ve kterém získám:

SLEVOVÉ KUPÓNY
NEJVÝHODNĚJŠÍ AKCE
SPECIÁLNÍ NABÍDKY

Je mi známa informace, že se mohu kdykoliv odhlásit a odběr mailových novinek zrušit, pokud usoudím, že mne to již dále nezajímá.

Archivy

Text po najetí myši