Za dva dny je tu Velká noc a je na čase začít vymýšlet občerstvení na večerní hostinu. Ať už budete Silvestr trávit doma, s příteli či s rodinou, pochutiny na stole nesmí chybět. Váš stůl nemusí okupovat pouze chlebíčky s vlašským salátem, křupky a slané tyčinky. Existuje i mnoha odlehčenějších variant, které vašemu trávení po Vánocích udělají dobře.

Co dát na stůl na Silvestra?

V nejhorším případě se stačí držet klasického občerstvení, jen ho přetransformovat do zdravější varianty. Například existují brambůrky ze zeleniny či z luštěnin, které v sobě obsahují i vyšší množství bílkovin. Avšak u obou těchto variant je pořád vysoké množství soli, tak na to myslete. Vysoké množství proteinů mají i proteinové chipsy, které naleznete zejména na eshopech se zdravou výživou. Najdete je v příchutích mořská sůl či paprika. Základem je čočková mouka a hrachový protein, jsou tudíž vhodné pro vegany i bezlepkovou dietu.

občerstvení na silvestr

Proč je třeba hlídat příjem soli? Tím nejvíce důležitým aspektem je možnost vzniku vysokého krevního tlaku. Mimo to se mohou rozvinout i další onemocnění, jako je astma, obezita, otoky, srdečně cévní onemocnění či osteoporóza.

Skvělou variantou brambůrků bez soli jsou rýžové chipsy, které najdete hned v několika příchutích – chia & quinoa nebo pohanka & amarant. Pečené chipsy jsou vyrobeny jsou vyrobeny z hnědé celozrnné rýže. Ta je skvělým zdrojem selenu, fosforu, hořčíku a vitamínů skupiny B.

Co na oslavu místo chlebíčků a jednohubek?

Jak jednoduše snížit kalorickou hodnotu těchto dobrot? Co se týče jednohubek, skvělou velikost má okurka či větší mrkev. Zeleninu stačí jen oloupat a nakrájet na kolečka. Vhodná pomazánka je ta, která má základ z tvarohu či lučiny. Ty neobsahují vysoké množství tuku. Dále ji můžete dochutit dle chuti. Přidat česnek pro česnekovou pomazánku, nastrouhaný sýr pro sýrovou pomazánku či tuňáka a trochu kečupu pro tuňákovou pomazánku. Velmi rychlé, jednoduché, ale efektivní.

občerstvení na Silvestr

Na základ chlebíčků jsou skvělou variantou hrachové, špaldové či pohankové pufované chlebíčky. Pak už jen stačí namazat lučinou, přidat plátek minimálně 90 % šunky, plátek uvařeného vajíčka, ozdobit sterilizovanou okurkou, kápií a zasypat tvrdým sýrem.

Sladké občerstvení

Pokud se nedokážete se vzdát sladkého, i zde existuje mnoha zdravějších variant, na čem si lze pochutnat. Ať od těch s velmi jednoduchou přípravou, například domácí sušené křížaly, až po ty se složitějším postupem – pudinkové šneci, nepečené kávové cookies nebo banánové jednohubky.

zdravé sladké občerstvení

Banánové jednohubky

Nejdříve si připravte špaldové palačinky podle postupu tak, jak jste zvyklý. Potom co vám vystydnou, namažte palačinku oblíbeným ořechovým máslem a vložte do ní celý banán. Palačinku zamotejte a nakrájejte na kousky široké asi 2,5 cm a nakonec propíchněte párátkem. Sladké jednohubky máte v tu chvíli na stole!

Co chystáte vy na Silvestra?

Archivy

Text po najetí myši